ДНЗ № 7 — Вербиченька

Права дитини

 

З початку 2013 року в Україні з’явилася нова всеукраїнська «гаряча лінія» — для дітей та про дітей. Про це УНН повідомили у правозахисному центрі «Ла Страда-Україна».

«Лінія відтепер діє за номером 0 800 500 225. Тут маленькі українці знайдуть підтримку та пораду стосовно своїх проблем, якими їм нема з ким поділитися. Батьки, вчителі та вихователі матимуть змогу оперативно отримати індивідуальну консультацію стосовно порушень прав дітей», — йдеться у повідомленні правозахисного центру.

Дзвінки на лінію — безкоштовні як зі стаціонарних телефонів на всій території України, так і з мобільних усіх українських операторів.

Нагадаємо, з початку 2013 року в Україні з’явилася нова всеукраїнська «гаряча лінія» — для дітей та про дітей. Лінію, яка відтепер діє за номером 0 800 500 225, відкрили у Міжнародному жіночому правозахисному центрі «Ла Страда-Україна».

Тут маленькі українці знайдуть підтримку та пораду стосовно своїх проблем, якими їм нема з ким поділитися. Батьки, вчителі та вихователі матимуть змогу оперативно отримати індивідуальну консультацію стосовно порушень прав дітей. Дзвінки на лінію — безкоштовні як зі стаціонарних телефонів на всій території України, так і з мобільних усіх українських операторів.

Створення окремої «гарячої лінії» з дитячих питань стало відповіддю на кількість запитів, які були отримані протягом останніх років на Національну «гарячу лінію» з питань запобігання насильства в сім’ї та захисту прав дітей – у 2011 році половина усіх телефонних звернень надійшли від самих дітей або з дитячих питань. За підсумками 2012 року таких дзвінків було близько половини від загальної кількості – близько 5 тисяч.

На Національній дитячій «гарячій лінії» Центру «Ла Страда-Україна» консультують компетентні у дитячих питаннях психологи, юристи та соціальні працівники. Коло питань, з яких вже надаються консультації, досить широке і було сформовано на основі отримуваних останніми роками запитів від абонентів. Основні теми, з яких консультують на

Національній дитячій «гарячій лінії», — насильство над дітьми та жорстоке поводження з ними у сім’ї та з боку оточення, психологічні проблеми, негаразди у стосунках з дорослими та однолітками, майнові права дітей, питання встановлення опіки, а також психологічне залякування та насильство (булінг) і безпека в Інтернеті.

(http://www.la-strada.org.ua/)

 

Національній «гарячій лінії» з питань запобігання насильству та захисту прав дітей — 7 років!


30 листопада 2011, у сьому річницю свого функціонування, Національна «гаряча лінія» з питань запобігання насильству та захисту прав дитини Центру «Ла Страда-Україна» зафіксувала рекордну кількість дзвінків на місяць — 1400. Усе більше звернень – складні психологічні та юридичні консультації.

Національна «гаряча лінія» з питань запобігання насильству та захисту прав дитини прийняла перший дзвінок 7 років тому – 30 листопада 2004 року, після того, як дедалі більше питань саме щодо проблеми домашнього насильства надходило на іншу «гарячу лінію» «Ла Страда-Україна» — з питань протидії торгівлі людьми. Починаючи з 2008 року, кількість дзвінків на «гарячу лінію» 0 800 500 335 стала вимірюватись тисячами, у 2011 році, який ще триває, цифра перевищила 10 000. Більше тисячі дзвінків на місяць надходить на «гарячу лінію» з вересня цього року, проте листопад виявився рекордним – 1400 консультацій. Більше того, протягом одного минулого тижня на лінію звернулися понад 300 разів. Загалом за сім років існування лінія прийняла 22 550 дзвінків.

На разі консультанти щодня відповідають у середньому на 50 дзвінків, причому тенденція змінюється – якщо раніше переважна більшість була інформаційних консультацій, тепер дедалі частіше звертаються за глибокими психологічними та складними юридичними консультаціями.

На «гарячій лінії» у певні години також консультують фахівці Департаменту профілактики правопорушень МВС України. Під час акції «16 днів проти гендерного насильства» правоохоронці традиційно надаватимуть консультації двічі на тиждень – зокрема, 30 листопада, 6 та 9 грудня з 17:00 до 19:00.

З одного боку, це хороший знак – важкий пласт проблеми насильства в сім’ї все ж зрушив з місця: завдяки інформаційним кампаніям «Залишайся людиною», «Скажімо НІ домашньому насильству», «Стоп насильству» постраждалі дізналися про те, що вони не одні у своєму нещасті й є куди звернутися по допомогу. Таким чином нарешті тріснув по швах горезвісний стереотип про «сміття з хати не виносять» й українці усвідомили, що можуть і мають боротися за свої права.

З другого боку, стрімке зростання звернень про випадки різні види насильства в сім’ї, знущання над дітьми, гендерну дискримінацію засвідчує хворобливість суспільства, яка з роками поки жодним чином не пішла на поправку.

І, зрештою, третій і, певно, найважливіший аспект: така ситуація – черговий доказ того, що державна політика у напрямі попередження насильства в сім’ї продовжує бажати кращого. І через постійні трансформації компетентного органу виконавчої влади, а, відповідно, і «циклічності» у державному регулюванні проблеми, і через незастосування на практиці положень Закону України «Про попередження насильства в сім’ї», як показав моніторинг його виконання з моменту прийняття, проведений у 2011 році.

http://la-strada.org.ua/

 1. Національна дитяча «гаряча лінія» — <a href=»http://la-strada.org.ua» target=»blank»> <img src=»http://la-strada.org.ua/La_strada_1_3.gif» alt=»Національна гаряча лінія»></a>
 2. Національна гаряча лінія з питань запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми та тендерної дискримінації — <a href=»http://la-strada.org.ua» target=»blank»> <img src=»http://la-strada.org.ua/La_strada_2_2.gif» alt=»Національна дитяча гаряча лінія»></a>

 

Права дітей

Юний друг, чи знаєш ти, що Організація Об’єднаних Націй у  Всесвітній декларації прав людини проголосила, що діти мають право на особливий захист, турботу і допомогу, і що «ребенок, ввиду его физической и умственной незрелости, нуждается в специальной охране и заботе, включая надлежащую правовую защиту, как до, так и после рождения» (Нью-Йорк, 20 ноября 1989г.)?

Не знаєш? Тоді ця сторінка як раз для тебе.

Для початку нагадаємо, що дитиною є кожна людська істота до досягнення 18-річного віку. Всі діти, народжені у шлюбі або поза шлюбом, повинні користуватися однаковим соціальним захистом. (Всесвітня декларація прав людини. Стаття 25).

    Дитина має право:

 • Право на життя. Право на ім’я.
 • Право на громадянство.
 • Право на відсутність дискримінації.
 • Право на свободу совісті і релігійних переконань.
 • Право на життя з батьками.
 • Право на працю.
 • Право на відпочинок.
 • Право на захист життя та здоров’я.
 • Право на освіту.
 • Право на відсутність рабства.
 • Право на житло.
 • Право на свободу слова.
 • Право на отримання іинформації.
 • Право корисування досягненнями культуры.
 • Право створювати сім’ю.
 • Право участі у науково-технічній та художній творчості.

Народившись, дитина отримує право на громадянство, має право жити і виховуватися у сім’ї, знати своїх батьків, отримувати від них захист своїх прав і законних інтересів. На ім’я дитини може бути відкрито рахунок у банку.

Півторарічний громадянин має право відвідувати ясла.

Трьохрічний громадянин  має право відвідувати дитячий садок.

Шестирічний громадянин має право:

 • відвідувати школу;
 • самостійно заключати дрібні побутові угоди.